Android Auto - co to jest? Jak działa Android Auto w samochodzie?

| 0 Komentarzy
Android Auto to aplikacja mobilna, która pozwala połączyć swój smartfon z autem. Jak działa i co warto o niej wiedzieć?

W dzisiejszych czasach smartfon to urządzenia, z którymi się praktycznie nie rozstajemy. Towarzyszą nam przez większą część dnia i przydają się do kontaktu z innymi, oglądania filmów, nawigowania, czy też słuchania muzyki. Z tego powodu w pewnym momencie zarówno producenci aut, jak i firmy tworzące oprogramowanie zdecydowały się stworzyć aplikację, która pozwoli na jeszcze mocniejsze połączenie smartfona z samochodem. Jest nim właśnie aplikacja Android Auto.

Polecane smartfony z Androidem

Co to jest Android Auto?

Android Auto to aplikacja służąca do strumieniowania obrazu ze swojego telefonu na ekran wyświetlacza pokładowego w samochodzie. Używając jej, możemy więc przenieść zarządzanie swoim telefonem na znacznie większy ekran, który mamy pod ręką. Na opracowanie tej aplikacji Google zdecydowało się około dekady temu i pierwsze jej wydanie wypuszczono w roku 2015. Jest to oczywiście aplikacja przeznaczona na smartfon korzystające z systemu operacyjnego Android. Posiadacze smartfonów iPhone nie muszą się jednak martwić. Dla nich Apple przygotowało aplikację Apple CarPlay, która jest zainstalowana automatycznie na telefonie.

Pierwotnie Android Auto nie było dostępne w Polsce. Wraz z upływem czasu Google zaczęło jednak poszerzać listę krajów, w których użytkownicy aplikacji mogą liczyć na pełne wsparcie techniczne. Polska dołączyła do tej listy w grudniu 2021 roku. Od wtedy aplikacja dostępna jest w naszym kraju w Sklepie Play i osoby, które z niej korzystają, mogą liczyć na pełne wsparcie techniczne ze strony Google. Inne państwa, w których dostępna jest apka Android Auto to Australia, Belgia, Kanada, Dania, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Holandia, Norwegia, Portugalia, Korea Południowa, Szwecja, Tajlandia, Turcja, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone.

Jak działa Android Auto?

Działanie Android Auto jest niezwykle proste. Ta aplikacja pozwala podłączyć swojego smartfona do samochodu. Oczywiście w przeszłości również było to możliwe z pomocą Bluetooth lub kabla USB. Wtedy jednak nasz telefon miał ograniczone możliwości. Możliwa była bowiem kontrola tylko tych aspektów, o których pomyślał twórca oprogramowania do danego auta.

W wypadku Android Auto niezależnie od marki samochodu, aplikacja wszędzie działa tak samo, oczywiście o ile jest wspierana przez oprogramowanie danego pojazdu. Na szczęście można to powiedzieć obecnie o praktycznie każdym nowym samochodzie, a i zdecydowana większość kilkuletnich aut wspiera Android Auto.

Z pomocą Android Auto można strumieniować ekran swojego telefonu na wyświetlacz w aucie. Tam samochód pozwala nam na przykład na wysyłanie SMS-ów, czy też wykonywanie połączeń telefonicznych. Oprócz tego można wyświetlić na ekranie nawigację z takich aplikacji jak mapy Google, czy też Yanosik. Jeśli nie chcesz słuchać radia samochodowego, Android Auto umożliwia też uruchomienie aplikacji do streamowania muzyki. Mowa tu o takich programach jak Spotify lub Tidal.

Co ważne, swojego telefonu nie trzeba obsługiwać, używając rąk. Komputer pokładowy samochodu może przetwarzać nasze komendy głosowe, gdyż aplikacja Android Auto umożliwia korzystanie z Asystenta Google. To oczywiście korzystnie wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Jak połączyć Android Auto z samochodem?

Aplikację Android Auto wpierw trzeba pobrać. Dotyczy to jednak telefonów z systemem Android o wersji 9.0 lub starszej. Smartfony, które mają pobraną wersję Android 10, automatycznie zostały wyposażone w aplikację Android Auto. Następnie należy połączyć swój telefon. Można tego dokonać na dwa sposoby.

Android Auto przewodowo

Pierwszy to przewodowe połączenie Android Auto. Jak włączyć aplikację w ten sposób? To bardzo proste. Potrzebny będzie nam samochód z wejściem USB lub USB-C, który obsługuje aplikację Android Auto oraz telefon, na którym taka apka się znajduje.

Następnie podłącz swój telefon z aplikacją Android Auto do samochodu. Na wyświetlaczu komputera samochodowego powinna pojawić się informacja dotycząca połączenia telefonu z autem. Wystarczy teraz zaakceptować połączenie i można już w pełni cieszyć się możliwościami, jakie zapewnia Android Auto.

Android Auto bezprzewodowo

Chcąc podłączyć Android Auto bezprzewodowo, trzeba liczyć na nieco szczęścia. Nie każdy producent samochodów umożliwia bowiem używanie takiej aplikacji w ten sposób, co jest jednak jej pewną wadą. W wypadku Apple CarPlay lista aut, w których można podłączyć się bezprzewodowo, jest bowiem znacznie dłuższa.

W wypadku bezprzewodowego połączenia wykorzystujemy oczywiście łączność Bluetooth. Listę można znaleźć na przykład na stronie samego Androida. Do tego trzeba się też upewnić, że nasz telefon również jest kompatybilny z tą funkcją. Aby ją uruchomić, wystarczy połączyć się z odpowiednim urządzeniem Bluetooth, którym w tym wypadku jest nasz samochód.

Czy Android Auto jest za darmo?

Tak, Android Auto to w pełni darmowa aplikacja. Aby ją pobrać, wystarczy wejść do sklepu Play. W wypadku smartfonów z systemem operacyjnym Android 10 powinna automatycznie znajdować się w telefonie.

Zalety płynące z używania Android Auto

Korzystanie z aplikacji Android Auto niesie ze sobą szereg zalet. Przede wszystkim mowa tu o dostępie do wielu aplikacji z nawigacją. Trzeba szczerze przyznać, że niezwykle często fabryczna nawigacja samochodowa umieszczana w aucie przez producenta samochodu pozostawia wiele do życzenia.

Kiedy korzystamy z Android Auto mamy absolutną dowolność w kwestii tego, jaką nawigację wybierzemy. Aplikacja obsługuje praktycznie wszystkie najpopularniejsze programy z nawigacją samochodową w tym oczywiście Mapy Google oraz bardzo popularnego w naszym kraju Yanosika.


Kolejną zaletą jest prostsza kontrola nad telefonem. Aby spojrzeć na nawigację, nie trzeba już spoglądać na przykład w dół, gdzie zamontowany jest smartfon. Nasz telefon może leżeć w wygodnym miejscu, a my chcąc sprawdzić drogę, musimy tylko spojrzeć na wyświetlacz komputera pokładowego samochodu. Jest to więc znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie.

Kolejną zaletą jest sam interfejs aplikacji. Takie rzeczy jak wykonywanie połączeń, czy też słuchanie muzyki było w końcu możliwe wcześniej poprzez łączność Bluetooth. Android Auto opakowuje jednak wszystkie funkcje w bardzo dobrze znany użytkownikom interfejs. Dzięki temu nie czują się tak zagubieni w trakcie korzystania ze smartfona.

Jaki smartfon wymagany jest do obsługi Android Auto?

Do obsługi Android Auto potrzebny jest dowolny smartfon, który ma zainstalowany system Android w wersji przynajmniej 6.0. Na telefonach, z wersją od 6.0 do 9.0 konieczne jest tylko pobranie odpowiedniej aplikacji. W nowszych nie trzeba dosłownie nic robić, gdyż Android Auto znajduje się automatycznie w telefonie.

Producenci jakich aut wspierają Android Auto?

Dużo łatwiejsze od wskazania firm, które wspierają Android Auto, będzie pokazanie tych, które tego nie robią. Praktycznie każdy producent aut osobowych działający w Europie i w Polsce oferuje bowiem możliwość korzystania z aplikacji Android Auto.

Najbardziej znany wyjątek to koncern General Motors. Brak wsparcia dla Android Auto w wypadku samochodów tej dużej grupy, która w przeszłości była właścicielem m.in. Opla, nie oznacza jednak, że korzystanie z Android Auto jest niemożliwe. Nic bardziej mylnego. Po prostu ta grupa planuje opracowanie wraz z Google własnego oprogramowania, które ułatwi zbieranie danych dotyczących użytkowników. Przez to w przyszłości auta GM nie mają być kompatybilne z Android Auto oraz Apple CarPlay.

Android Auto w starszych samochodach

Obecnie auta, które mają co najwyżej 5 lat, z reguły posiadają aplikację Android Auto wgraną w swój system. Nie dotyczy to jednak wszystkich pojazdów, a do tego na rynku jest wiele starszych aut, których systemy multimedialne poradziłyby sobie z Android Auto bez większych problemów. W ich wypadku korzystanie z aplikacji od Google również jest możliwe. W tym celu trzeba jednak kupić specjalny moduł i zamontować go w swoim samochodzie. Takie usługi oferuje wiele warsztatów samochodowych, a zapotrzebowanie na nie jest całkiem wysokie.

5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.